Drag
Dıgıtal Health Agency

Amacımız markanızı hedeflediğiniz noktaya ulaştırmaktır. Yaratıcı ekibimiz, web tasarım uzmanlığımız ve etkili pazarlama stratejilerimizi ile her zaman memnuniyet sağlıyoruz.

Sağlık Turizmi Hakkında Kısaca Bilinmesi Gerekenler;

Dünyada en hızlı gelişen sektörlerden biri olan sağlık turizmi, yılda ortalama %24 oranında büyüme ile herkesin dikkatini çekmeye devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz 10 yılda büyüme ivmesi oldukça yukarıda. Yıllık 100 milyar USD ile birçok yatırımcının ve sağlık profesyonellerinin uzmanlaşmak istediği bir alan olan sağlık turizmi, ülkemizde de çok yaygın. Nitekim yalnızca 2021 yılında Türkiye’de 642.444 kişi sağlık hizmeti almış ve buradan elde edilen kâr 1 milyar 726 milyon 973 ABD doları olarak gerçekleşmiştir. 2022 yılı aralık ayına geldiğimiz de bu rakam 2 milyar ABD dolarına yaklaşmıştır.

Sağlık Turizmi Hakkında Kısaca Bilinmesi Gerekenler;

Dünyada en hızlı gelişen sektörlerden biri olan sağlık turizmi, yılda ortalama %24 oranında büyüme ile herkesin dikkatini çekmeye devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz 10 yılda büyüme ivmesi oldukça yukarıda. Yıllık 100 milyar USD ile birçok yatırımcının ve sağlık profesyonellerinin uzmanlaşmak istediği bir alan olan sağlık turizmi, ülkemizde de çok yaygın.

Nitekim yalnızca 2021 yılında Türkiye’de 642.444 kişi sağlık hizmeti almış ve buradan elde edilen kâr 1 milyar 726 milyon 973 ABD doları olarak gerçekleşmiştir. 2022 yılı aralık ayına geldiğimiz de bu rakam 2 milyar ABD dolarına yaklaşmıştır.


Türkiye’deki En Önemli Sağlık Hizmetleri

Türkiye’nin önde gelen hizmetleri arasında; saç ekimi, plastik cerrahi, diş, tüp bebek tedavisi, obezite cerrahisi, genel cerrahi ve kalp cerrahisi geliyor. Ülkemizin sağlık hizmetlerindeki çeşitliliği, sağlık turistleri ve uluslararası emekliler için bir çekim noktası oluşturmaktadır.

Türkiye’nin coğrafi ve stratejik konumu, onaylanmış hizmet kalitesi, iklimi, 3 farklı kıtada, 4 saatlik uçuş mesafesinde, 1,5 milyar insana erişebilir olması Türkiye’yi dünyadaki sağlık turizmi rotalarının arasında ilk 5’e girmesini sağlıyor.

Peki Neden Türkiye?

 • Dünya standartlarında sağlık hizmet kalitesi
 • Rekabetçi fiyat avantajları
 • Kişiye özel ve çeşitli hizmetler
 • Akredite edilmiş sağlık kurum ve kuruluşu sayısı (50 JCI Sertifikalı Hastane)
 • Kısa bekleme süresi
 • Zengin kültürel miras

Sağlık Turizmi Ve Türkiye

Az önce bahsettiğimiz gibi Türkiye özellikle coğrafi konumu, teknoloji yatırımları ve uzman doktorları ile bu alanda dünyada ilk 5 destinasyondan biri haline geldi. Amerika, Almanya, Tayland ve Hindistan gibi ülkeler ile rekabet eden ülkemiz, jeotermal zenginlikleri ile de, özellikle wellness turizminde ciddi avantajlara sahip.

Hastane Ve Klinikler İçin Neden Önemli ?

Özellikle son yıllarda yaşanan ekonomik kırılganlıklar ve artan döviz kurlarından dolayı sağlık kuruluşları rotalarını yabancı hastalara çevirdiler. Fakat birçok kuruluş bu alanda hala istenilen seviyede değil. Aslında ülke olarak rekabet edebileceğimiz sayılı sektörlerden biri olan sağlık turizmi, pazarlama yetersizliklerinden dolayı hedeflenen seviyede değil.

Reklam Ajansı – Sağlık Kuruluşları İş Birlikleri

Gelişen dijital pazarlama metotları ile artık potansiyel hastalar ile iletişim kurmak ve hizmetlerinizi tanıtmak her geçen gün daha da kolaylaşıyor. Bu alanda deneyimli reklam ajanslarından biri olarak, 2023 Ocak Ayına geldiğinde 100'ün üzerinde sağlık kuruluşuna sağlık turizm desteği veriyoruz. Markanızın yabancı hastaların ihtiyaçlarına göre konumlandırmasının yapılması oldukça önemli. Dijital pazarlamada etkili ve sonuç odaklı işler yapan reklam ajansları ile kurulabilecek iş birlikleri sayesinde potansiyel hastalar ile iletişim kurmak hiç de zor değil. Bu noktada hastane, klinik, doktorlar ve sağlık turizmini hedefleyen acenteler iyi bir dijital reklam ajansı seçerek sağlık turizminde daha etkin bir yol haritası çizebilir.

1-)Sağlık Turizminde CRM'in Avantajları Nelerdir?

 • Hasta Kaydı ve Tedavi Planı
 • Sağlık Turizmi Yazılımı DMUcrm ile hastanızın kaydını oluşturup kolayca tedavi planı hazırlayabilirsiniz.
 • Birden fazla tedaviyi plana ekleyebilirsiniz.
 • Operasyonları doktora ve hastaneye atayabilirsiniz.
 • Sistem kurundan farklı kurlarda teklifler hazırlayabilirsiniz. Sistem ödemeleri otomatik olarak o günün kuruna çevirip hesaplayabilmektedir.
 • Komisyon hesaplaması için ajanslar ekleyebilirsiniz.
 • Hastaneler ve doktorlar kendilerine atanan operasyonları, sizin verdiğiniz kullanıcı bilgileri ile giriş yapıp otomatik olarak görebilir.
 • Geliş, gidiş ve otel tarihi gibi tarihleride sisteme girip ilgili yerlere X günü gelecek hastaların raporunu tek tuşla gönderebilirsiniz.
 • Hasta uçak bileti, pasaport gibi önemli dökümanlarıda hasta dosyasına ekleyip istediğinizde hemen ilgili dosyaları bulabilirsiniz..

Akıllı Takvim

Akıllı Takvim sayesinde onaylanan tüm operasyonları tek bir ekranda, aylık haftalık ve günlük olarak görebilirsiniz.

Sağlık Turizmi Crm’i İle;

 • Tüm operasyonlar operasyonun yapılacağı hastaneye göre renklendirilecektir.
 • Özel günler ve tatil günleri sistemden kapatılabilecek ve o tarihe operasyon girilemeyecektir.
 • Bir yanlışlık gördüğünüzde tek tıklama ile ilgili tedavi planına gidip düzenleme yapabişirsiniz.
 • Tüm takvim ekranı mobil uyumlu olduğunuzdan işlerinizi telefondan dahi kolayca kontrol edebiliyor olacaksınız.

2- Sağlık Turizminde Websitesinin Önemi!

 CTA Websitesi & Landing Page


CTA ( Call To Action ) Websiteleri ile, potansiyel hastalardan daha fazla form elde edebilirsiniz. CTA’yı kısaca aksiyon almaya yönlendiren metotlar olarak düşünebilirsiniz. Web sitesi içinde mutlaka hedef pazarlarınız için ilgili dil çevirilerine ihtiyacınız olacaktır. Whatsapp entegrasyonları, otomatik chat bot sistemleri, form elde etme alanları ve etkili sloganlar ile dönüşüm oranınız çok daha yükselir. Web sitenizi sağlık turizmi ile ilgili kampanya başlatmadan önce mutlaka CTA aksiyonları ile düzenlemelisiniz. Diğer yöntemlerden biri de branşlar özelinde hazırlayabileceğiniz özel landing page siteleridir. Bu siteler sayesinde direkt olarak ilgili hedef kitleye iletişim yapabilir, tedavinin tüm detaylarını anlatabilirsiniz.

Özellike öncesi sonrası görseller, form alanı, sıkça sorulan sorular ve doktor profilleri gibi alanları landing page sitelerinde mutlaka yer verin. Tasarımı tecrübeli bir ajansın eline bırakın. Olabildiğince sade ve güven odaklı bir tasarıma sahip olmanız gerektiğin unutmayın.

3- Sağlık Turizminde Sosyal Medya İçerik Yönetimi

Doktorlar, hastaneler, klinikler ya da sağlık turizmini hedefleyen acenteler sosyal medya kanallarında en kolay içerik üretebilecek kurumlardır. Özellike faydalı içerikler ve hasta hikayeleri size her zaman organik yeni takipçiler kazandırabilir. Fakat sağlık turizmi konusunda sosyal medyada izlemeniz gereken yol biraz daha detaylı olacaktır. DMU AJANS olarak hizmet verdiğimiz kurumların bazılarına sadece yurt dışı hastaları için uluslararası hesaplar açarak yönetimlerini gerçekleştiriyoruz. Çünkü yerli hastaların görmek istedikleri ile yabancı hastaların görmek istedikleri şeyler çoğu zaman farklılık gösterebiliyor. Örnek vermek gerekirse, nerede kalınır, transferler, branş odaklı içerikler, tercümanlık hizmetleri, yabancı hasta memnuniyetleri, öncesi sonrası görseller vs gibi liste daha da çoğalabilir.

4- Offline Dokümantasyon

CRM sisteminiz mevcut, web sitenizi yabancı hasta odaklı düzenlediniz ve sosyal medya kanallarınızda gerekli hazırlıkları yaptınız. Şimdi kampanya öncesi, kurumunuza gelebilecek potansiyel lead’leri satışa çevirmek için elinizde olması gereken dokümanları inceleyelim. Birçok hasta, size Instagram, Facebook, Google ya da Youtube kanalı ile ulaşacak ve kişilere anlık dönüşler yapılması bu noktada oldukça önemli. Call center ekibinin önüne potansiyel bir data geldiği zaman, satış ekibinin elinde, her branşın online tanıtım broşürleri ve sıkça sorulan soruları hazır olması gerekiyor. Online dünyada hız en önemli şey ve rakiplerinizden öne geçmek istiyorsanız, potansiyel lead’leri bekletmeden satış dönüştürmeniz gerekir. Her branş için online broşür, sıkça sorulanlar broşürü, transfer ve anlaşmalı otel broşürlerini elinizde hazır tutun. Bu yöntem ile hem hız hem de potansiyel müşteride güven kazanacaksınız.

5- Ekip ve Call Center Eğitimleri

Potansiyel hastalarınız ile iletişim kuracak call center ekibinin etkinliği ve pazarlama yeteneği, verdiğiniz onca emek için oldukça değerlidir. Bu anlamda DMU AJANS olarak tecrübelerimiz doğrultusunda birçok kuruma satış eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Özetle, arama senaryoları oluşturun, kurumsal bir dil oluşturun, hızlı olun ve hasta takibini ihmal etmeyin. Unutmayın bu kişiler ülkelerinden size güvendikleri için seyahat edecekler.

6- Tanıtım Filmi ve Reklam Kampanyası

Kurumunuzun tanıtım filmi, hastaların sizi tanımaları için önemlidir. Onların tüm prosesleri görebileceği bir tanıtım filmi satışlarınızı arttıracaktır. Havalimanı transferinden başlayan ve tüm tedavi süreçlerini kapsayan 3 veya 4 dakikadan oluşacak reklam filmi ile call center’a daha az iş bırakırsınız.

Reklam kampanyası medikal turizmde başarılı olmak için en önemli noktalardan birisidir. Deneme yapılacak birçok branş var ve hedeflenecek onlarca ülke var. Bu noktada endişelerinizi anlayabiliyoruz. Kampanya tasarımları olabildiğince güven ve aksiyon aldırabilecek mesajlar içermeli. Bilmeniz gerekir ki, sonuç elde etmeniz biraz zaman alacaktır bu konuda sabırlı ve mutlaka tecrübeli bir reklam ajansı ile çalışmanızı öneririz. Etkili bir reklam ajansı ile hem zaman hem de maliyetlerden kazançlı çıkabilirsiniz.

7- Performans Ölçümü ve Yeniden Pazarlama

Sağlık Turizmi pazarlamasında kampanyanızı, ekibinizi ve dönüşüm oranlarınızı sürekli geliştirmeniz gerekli. Bu yüzden elde edeceğiniz raporlara zaman ayırın ve hizmetinizi sürekli geliştirmenin yollarını arayın. Size lead bırakmış ve satış gerçekleşmemiş potansiyel hastalar ile iletişimi koparmayın ve yeniden pazarlama metotlarını deneyin.

BİZLERLE ÇALIŞMAK İÇİN

İletişime Geçin